Jak zrobić piękne zdjęcia ciążowe telefonem w domu?

Fotografia ciążowa z telefonu podczas kwarantanny

Kiedy w Polsce rozpoczęła się epidemia koronawirusa zaczęłam ósmy miesiąc mojej ciąży. To właśnie w tym miesiącu mój brzuszek był już duży i okrągły. Zależało mi, aby uwiecznić ten czas na wspólnych zdjęciach z moim mężem, bo takich jeszcze nie mieliśmy.

Na początku czas kwarantanny wpływał na mnie mocno stresująco i dopiero w połowie 9 miesiąca ciąży wzięłam do ręki telefon i zrobiłam zdjęcia. Dzisiaj jestem zakochana w nich zakochana i bardzo szczęśliwa, że je mam.

Wiem, że wiele przyszłych mam również chciałyby zrobić szybką i piękną sesję ciążową telefonem, zwłaszcza w tym trudnym okresie epidemii, więc chętnie podzielę się pewnymi wskazówkami 🙂

Wybierz odpowiednie miejsce do zdjęć

Światło

Poszukaj jasnego miejsca w swoim domu, najlepiej w pobliżu okna. Ważne, aby w miejscu gdzie będziesz pozować nie padały bezpośrednie promienie słoneczne. Jeśli wpadają, to użyj białej zasłony do rozproszenia światła, albo poczekaj godzinę, dwie, aż promienie powędrują w inne miejsce.

Kolor ścian ma znaczenie. Jeśli będą np. pomarańczowe czy zielone, to zdjęcie wyjdzie dość ciemne. Im jaśniejsze kolory ścian, ubrań, mebli, przedmiotów w Twoim kadrze, tym jaśniejsze zdjęcie. Im jaśniej w kadrze, tym lepszej jakości zrobisz zdjęcie telefonem.

Porządek

Kiedy fotografujesz w domu masz możliwość usunąć niepasujące elementy. Staraj się więc, aby w kadrze panował porządek, żeby zdjęcie było przyjemne dla oka. Polecam Ci wykorzystać przestrzeń, gdzie znajduje się jak najmniej elementów.

Ja do swoich zdjęć wybrałam łóżko w sypialni. Nie tylko dla tego, żeby stworzyć intymną atmosferę, ale to właśnie tutaj nie wiszą na ścianach moje ramki, półki i inne dodatki. Taki minimalizm na zdjęciach sprawi, że będą wyglądały one elegancko. Jeśli w pomieszczeniu, w którym chcesz robić zdjęcia znajdują się przedmioty w pstrokatych, ostrych kolorach, to bez wahania pozbądź się ich z kadru.

Wybierz odpowiednie ubranie do zdjęć

Ubranie, a dokładniej jego kolor i wzór mają wpływ na zdjęcie. Przede wszystkim dlatego, że stanowi jakąś formę i jeśli jest ona złożona z dużych, kolorowych, kontrastowych kształtów stanowi mocną kompozycję, która może nie pasować do reszty. Moim zdaniem najlepiej wybierać do zdjęć jasne ubrania, które nie odciągają wzroku, rozświetlają zdjęcia i zawsze pasują do reszty otoczenia na zdjęciu.

Naucz się pozować

Znajdź najlepsze ułożenie

Poszukaj najlepsze ułożenie ust, najlepszy uśmiech, ułożenie twarzy (np. podniesiona do góry, skierowana bardziej do dołu czy lekko w bok). Poćwicz też przed lustrem różne ułożenia ciała, w których dobrze
wyglądasz i naucz się w nich nagle pozostać – usztywniać na chwilę swoje ciało w danej pozie. Pamiętaj, że nie zawsze musisz patrzeć w obiektyw
telefonu, żeby zdjęcie było fajne. Ja najbardziej na zdjęciach lubię siebie ustawioną profilem i tak też najczęściej pozuję się do zdjęć.

Pokaż emocje

Najbardziej lubimy oglądać zdjęcia, na których widać emocje. To właśnie takie zapamiętujemy na długo. Każda emocja na twarzy człowieka, czy to ogromny uśmiech, czy zapatrzenie się w sobie w oczy będzie dużo bardziej przyjemna w odbiorze niż zwyczajne patrzenie w obiektyw. Wystarczy kilka prostych gestów, które używamy na co dzień, aby zdjęcie nabrało życia i energii.

Użyj dwóch prostych, bezpiecznych i pięknych kompozycji

Kompozycja centralna

Jest to kompozycja, którą często stosuję podczas fotografowania ludzi i przedmiotów, ponieważ natychmiast zwraca uwagę na temat zdjęcia.
Człowiek znajdujący się w centrum kadru dobrze komponuje się z tłem, nawet tym najbardziej przypadkowym. Poza tym taka kompozycja jest
harmonijna i lubimy na nią patrzeć.

Pamiętaj, że przy portretach oczy człowieka i jego głowa są najważniejszym elementem zdjęcia. Umieszczaj je w pobliżu 2/3 wysokości kadru. Zaraz wytłumaczę Ci się dlaczego. Błędem jest umieszczanie oczu i głowy w samym środku kadru.

Reguła trójpodziału

Zasada trójpodziału jest prostą i dającą świetne efekty zasadą kompozycji obrazu. Zobaczysz ją, kiedy włączysz tryb siatki w telefonie. Na ekranie pojawią się dwie linie poziome i dwie linie pionowe. W przecięciach tych linii znajdują się tzw. mocne punkty obrazu. To właśnie te mocne punkty wraz z liniami wyznaczają miejsca, w których najlepiej umieszczać najważniejsze elementy w kadrze.

Na poniższym zdjęciu nasze głowy znajdują się w pobliżu mocnego punktu na górze zdjęcia. Moja sylwetka ułożona jest względem pionowej linii siatki, a nogi mojego męża ułożone są względem dolnej, poziomej linii. Oczywiście nie musisz układać całej sylwetki, aby znalazła się na różnych liniach siatki. Wystarczy, że oczy, głowę umieścisz w mocnych punktach, a reszta ciała zawsze będzie dobrze wyglądała na zdjęciu.

Nawet jeśli komponujesz swoje zdjęcie używając kompozycji centralnej, czyli Twój model, albo Ty znajdujesz się na środku zdjęcia, to umieszczaj oczy, głowę jak najbliżej górnej, poziomej linii (2/3 wysokości kadru).

Korzystaj z samowyzwalacza i statywu

Jeśli brakuje rąk do zrobienia zdjęcia, ustaw telefon w trybie samowyzwalacza i skorzystaj ze statywu lub innej powierzchni, gdzie możesz stabilnie położyć telefon.

Ustawiaj telefon zawsze na wysokości klatki piersiowej.
Uzyskasz wtedy zdjęcia, które najkorzystniej prezentują
sylwetkę człowieka. Najpierw zrób jedno, dwa zdjęcia na próbę.
Zobaczysz wtedy, jak ustawić telefon i gdzie się przesunąć,
aby wyszło dokładnie to, co wymyśliłaś 🙂

Zrób zdjęcia słodkich dodatków

Zdjęcia słodkich dodatków są uroczym uzupełnieniem sesji zdjęciowej. Warto wykorzystać maleńkie skarpetki dla maluszka, maskotkę, słodkie body czy zdjęcie z badania usg.

Wybierając dodatki kieruj się kolorami. Najpierw wybierz tło. Jeśli chcesz sfotografować kilka dodatków, najlepiej jak wybierzesz delikatne, jasne, spokojne tło. Ja zawsze używam jasnych materiałów. Czasem na zdjęciu ułożę kawałek bardziej kolorowego materiału, ale wtedy obok położę jasny materiał, a na nim dodatek w kolorze materiału obok. Wtedy wszystko do siebie pasuje i a na zdjęciu panuje harmonia.

Twoje zdjęcia nabiorą elegancji, klimatu i harmonii jeśli użyjesz na zdjęciu dwa, trzy kolory. Mogą to być odcienie tego samego koloru i takie, które ze sobą współgrają, np. szary i różowy, pomarańczowy i niebieski.

Naucz się szybkiej, prostej i naturalnej obróbki na telefonie

Delikatna obróbka zdjęć, zwłaszcza tych ulubionych i wybranych do druku, czy pokazania gdzieś w sieci, jest dla mnie bardzo przyjemną czynnością.
Prawdę mówiąc jest to punkt obowiązkowy w procesie tworzenia pięknych zdjęć telefonem czy najdroższą lustrzanką. Wszyscy profesjonalni fotografowie obrabiają swoje zdjęcia, żeby je upiększyć i Ty również możesz to robić 🙂

Jeśli nigdy nie miałaś do czynienia z edycją zdjęć, to nie martw się! Jest to bardzo prosta, szybka i dająca świetne efekty czynność, którą bez problemu wykonasz na swoim telefonie.

Do edycji zdjęć na telefonie używam głównie darmowej aplikacji Lightroom, w której zajmuje mi to, w zależności od zdjęcia, kilkanaście sekund do minuty. Oczywiście to kwestia wprawy, ale szybko można ją nabyć. Wystarczy kilka kroków, aby zdjęcie dzięki obróbce wyglądało pięknie, jakby zostało zrobione dobrym sprzętem fotograficznym.

Podczas obróbki w naturalny sposób poprawiam jasność zdjęcia, kolory, kadruję i poprawiam jakość zdjęcia.

Naucz się robić piękne zdjęcia telefonem!

Jeśli podoba Ci się powyższy artykuł, to na pewno zainteresuje Cię mój kurs robienia zdjęć telefonem, w którym znajdziesz więcej ciekawych treści 🙂