Jak zrobić małemu dziecku zdjęcie telefonem do dowodu w domu?

Zbliżający się sezon wakacyjny natchnął mnie, żeby wyrobić naszej dwulatce pierwszy dokument – dowód osobisty. Prawdopodobnie w tym roku wybierzemy się w nasze ulubione hiszpańskie rejony. Będzie jednak inaczej niż do tej pory, bo w trójkę 🙂  A że dziecko w podróży dokument mieć musi, pamiętam dobrze, więc nie zostawiłam tej sprawy na ostatnią chwilę. Zaplanowałam, że zdjęcie zrobię sama w domu i okazało się to bardzo dobrą decyzją. A dlaczego tak zdecydowałam i była to dobra decyzja? Jak zrobić małemu dziecku zdjęcie telefonem do dowodu w domu, żeby spełniało wymagania? Postaram się Wam to wszystko dokładnie opisać i pokazać na zdjęciach.

Dlaczego w domu?

Moja córka nie dość, że nie przepada za nowymi miejscami, to jeszcze niekomfortowo się czuję w obcym towarzystwie. Wiedziałam, że jak pójdę z nią do fotografa, będzie chciała być ciągle wtulona w moich ramionach. A jak wiadomo, taka sytuacja na zdjęcia do dowodu się nie nadaje. Do udanego zdjęcia potrzebny był jej swój dom, poczucie bezpieczeństwa i luźna atmosfera. 

Jeśli też zdecydowaliście się na zrobienie zdjęcia swojemu dziecku do dowodu w domowym zaciszu, poniższe wskazówki na pewno się Wam przydadzą. Od czego więc zacząć i co pomoże Wam zrobić takie zdjęcie ?

Odpowiednie miejsce

Jasne tło

Wybierzcie do robienia zdjęć miejsce z jasnym tłem – najlepiej biała, kremowa, beżowa ściana. Ważne, aby ściana była jednolita, bez żadnych wzorów i napisów.

Przygotowane miejsce do robienia zdjęć.

Blisko okna

Światło z okna sprawi, że zdjęcie będzie jasne i jego szczegóły np. oczy nie będą zaciemnione. Jest to bardzo ważne, ponieważ zdjęcie musi przedstawiać rysy twarzy, żeby zostało zaakceptowane. 

Uwaga! Twarz na zdjęciu musi być równomiernie oświetlona. Jeśli za oknem jest mocne słońce, a jego promienie wpadają przez okno i powodują odbicia światła na twarzy lub tle, będzie to problem. W takiej sytuacji zasłońcie okno firanką lub białą zasłoną. W kadrze dalej będzie jasno, ale światło będzie równomierne.

Światło padające z oddalonego okna.

Dobre samopoczucie dziecka

Wybierzcie czas na robienie zdjęć, kiedy Wasze dziecko jest wypoczęte, najedzone i ma dobry humor. Niby banalne, ale myślę, że niejeden rodzic mając mało czasu, najchętniej chciałby ogarnąć ten temat w godzinach, kiedy mu najlepiej pasuje. A to może się okazać złą drogą i najprawdopodobniej powtórką. 


Ubiór nieistotny

Na zdjęciu do dowodu nie widać ubrań. Nie musicie więc przejmować się ubrudzoną bluzką i denerwować dziecko przebieraniem, jeśli tego nie lubi. Na zdjęciu w dowodzie widać tylko głowę i kawałek szyi.

Twarz

To jak wyjdzie twarz jest najważniejsze. Jest kilka wytycznych, które muszą zostać spełnione.

Twarz musi być skierowana na wprost do obiektywu. Dziecko może stać, siedzieć, a nawet leżeć. Ważne, żeby głowa dziecka była prosto. Jeśli Wasze dziecko ma grzywkę, która zasłania oczy, albo włosy z boku zasłaniają uszy, trzeba je odsłonić. Gumki i spinki upinające włosy są akceptowane. Dopiero pod sam koniec zdjęć zauważyłam, że włosy zasłaniają Natalce uszy i na szybko upięłam je jeszcze raz. Nie wygląda to zbyt ładnie, ale bardzo dobrze spełniło swoje zadanie.

Dużym ułatwieniem dla rodziców jest akceptacja zamkniętych oczu. Taka możliwość istnieje dla dzieci do 5 r.ż., ale chyba jest najbardziej potrzebna i wykorzystywana dla rodziców noworodków i niemowlaków. 

Prosto głowa

Zrobienie zdjęcia z prosta głową maluszkowi, który dużo leży, bawi się w jednym miejscu, wydaje mi się trochę łatwiejsze, niż sprawnie przemieszczającemu się dziecku. Wiedziałam, że Natalka potrzebuje się czymś zająć, żeby wytrzymać chwilę czasu w jednym miejscu. Dużym ułatwieniem była pomoc mojego męża Michała, który usiadł obok i pokazywał córce samochodziki. Przygotowałam je do zabawy podczas robienia zdjęć, ponieważ są małe i Natalka ich nie przytula. W pewnym momencie córka  przyniosła swoje ulubione przytulanki i pięknie pozowała z nimi na zawołanie. Takie zdjęcia jednak nie nadają się do dowodu, ponieważ nic oprócz twarzy nie może być na zdjęciu. 

Natalka czasem siedziała na swoim taboreciku na tle ściany, innym razem podchodziła do taty, czasem podchodziła do mnie, a na końcu siedziała już tylko na podłodze. W każdej z tych sytuacji robiłam dużo zdjęć, ale najpierw wołałam do niej, żeby popatrzyła się w moją stronę. Potem zadawałam różne pytania, żeby utrzymać rozmowę. Mówiłam też do niej, że potrzebuję zdjęcia do dowodu i prosiłam, żeby patrzyła się w moją stronę. Moja prawie już dwulatka bardzo dużo rozumie i w pewnym momencie usiadła na chwilę nieruchomo, na wprost mnie, z lekkim uśmiechem. Wtedy oczywiście wyszło najlepsze zdjęcie, choć miałam też kilka innych (też wystarczająco udanych) z bardziej aktywnych momentów.

Które zdjęcie wybrać?

Im więcej zrobicie zdjęć, tym więcej będzie tych lepszych, z których wybierzecie najlepsze.
Wybierając zdjęcie Natalki brałam pod uwagę tylko te, na których nie trzyma autka i przytulanek blisko twarzy. Zależało mi na zdjęciu ze spojrzeniem prosto w obiektyw i ustami neutralnymi lub układającymi się w delikatny uśmiech. Wybór nie był duży. Tylko cztery zdjęcia na czterdzieści parę spełniały moje oczekiwania, ale cieszyłam się, że takie są. Na tych zdjęciach głowa Natalki nie zajmowała całego kadru. Moja córka widoczna była na tych zdjęciach głównie do pasa, a na jednym prawie do kolan. Oczywiście nie był to żaden problem. Wiedziałam, że będę później odpowiednio kadrować zdjęcie na telefonie. Podczas robienia zdjęć nie skupiałam się na odpowiednim kadrze, wolałam jak najlepiej sobie radzić z rozmową z córką, aby jak najdłużej chciała stać na tle jasnej ściany.

Naturalna obróbka na telefonie w minutę

Wybrane zdjęcie ulepszyłam w darmowej aplikacji Lightroom na telefonie. Rozjaśniłam zdjęcie i dodałam kontrastu. Zdjęcie po tych kilku czynnościach wygląda wyraźniej. Poniżej pokazuję zdjęcie przed obróbką i zdjęcie rozjaśnione z podniesionym kontrastem. Myśle, że zdjęcie bez obróbki również nadaje się do dowodu. 

Jeśli jednak chcecie ulepszyć zdjęcie, a nigdy nie mieliście do czynienia z edycją zdjęć, nie jest to żaden problem. Jest to bardzo prosta, szybka i dająca świetne efekty czynność, którą bez problemu wykonacie na swoim telefonie. W moim ebooku „Jak robić piękne zdjęcia telefonem małym dziewczynkom?” pokazuję krok po kroku, jak szybko i pięknie ulepszyć zdjęcie w tej aplikacji. 

Format i nadanie zdjęcia

Jeśli tak jak ja składacie wniosek przez internet, wystarczy, że dołączycie kolorowe zdjęcie w formie elektronicznej podczas składania wniosku. Zdjęcie musi być w minimalnej rozdzielczości 492 x 633 piksele, wymiary: 35 mm x 34 mm, max. wielkość do 2,5 MB.

Zdjęcie wysłane elektronicznie wraz z wnioskiem w wymaganym formacie 492 x 633 piksele
Zdjęcie w dowodzie.

Jeśli składacie wniosek w urzędzie, trzeba dołączyć wydrukowane w kolorze zdjęcie o wymiarach 35 mm x 45 mm. Warto pójść do drukarni fotograficznej i na jednej odbitce wydrukować kilka sztuk takiego zdjęcia.

Jeśli ten artykuł był dla Ciebie wartościowy, zobacz mój ebook „Jak robić piękne zdjęcia telefonem małym dziewczynkom'”. Znajdziesz w nim wiele cennych informacji jak robić piękne zdjęcia telefonem dziecku i swojej codzienności.

Zapisz się na newsletter

Informacje o nowych artykułach i sposobach na robienie pięknych zdjęć telefonem prosto na Twój e-mail.